SPONSORS & PARTNERS

 

CONTACT BTO TAYSIDE EXHIBITIONS newbanner2016

BTO TAYSIDE LEAGUE DARTS

 

 

BTO LEAGUE DARTS (NON AFFILIATED)

 

SUMMER 2016:

PRIZE MONEY & POINTS PAID OUT FOR ALL LEAGUE POSITIONS PREMIERSHIPS & CHAMPIONSHIPS ALONG WITH TROPHIES, CUPS (NOW FREE TO PLAY) AND AN AREA WIDE "ROLLING" RANKING SYSTEM

NEW FOR 2016: DIVISION 3 DEVELOPMENT LEAGUES

 

Dundee Premiership: Play night tbc from w/c 20th June 2016 at the venue tbc, Dundee

Dundee Championship: Friday's from 19th June at venue tbc, Dundee 

Dundee Development Division: Friday's from 26th June at venue tbc, Dundee

 

C&M Premiership & Championship: starts 20th June 2016 playing alternatively from Craws Nest, Carnoustie &

Crown Inn, Monifieth every Monday (venues to confirm for 2016)

C&M Development Division: Monday's from 13th June 2016, Vault, Monifieth & Corner, Carnoustie (tbc with venues)

 

Perth Premiership: Fridays from 17th June 2016 at The Wheel Inn, Scone (tbc with venue)

 

North Angus Premiership: Thursdays from the 9th June 2016 played from The Black Abbot, Montrose (tbc)

 

VENUES: As above 745pm unless stated

 

LEAGUE FORMAT: ALL FIXTURES 4 LEGS OF 501,

CLOSEST TO BULL, PLAYERS PLAY EACH OTHER TWICE OVER SEASON

 

PRIZE MONEY: NEW PRIZE POOL FOR 2016

 

ENTRY FEE: PREMIERSHIP & CHAMPIONSHIP £25 ENTRY FOR SEASON

CUP COMPETITIONS NOW FREE (POINTS AWARDED)

DEVELOPMENT LEAGUE ENTRY ONLY £10 - PRIZES FOR TOP 3

 

LIKE A BET ? SUPPORT BEHIND THE OCHE BY SIGNING UP BELOW AND GET A GREAT OPENING OFFER!

 

DUNDEE PREMIERSHIP BTO PRIZE STRUCTURE BTO LEAGUE HONOURS LIST DUNDEE CHAMPIONSHIP BTO LEAGUES OFFICIAL RANKINGS LEAGUE & CUP RULES TOURNAMENT LIST - BTO TAYSIDE ALL TIME PLAYER RECORDS
PLAYER PROFILES - COMING SOON
C&M DEVELOPMENT C&M CHAMPIONSHIP C&M PREMIERSHIP PERTHSHIRE PREMIER NORTH ANGUS PREMIERSHIP

C&M PREMIERSHIP

(2016 PROVISIONAL INVITE)

 

1) JOHN ROBERTSON

2) GERRY MURDOCH

3) TERRY SHEPHERD

4) RONNIE McGILL

5) JOE LYNCH

6) STEVEN YEAMAN

7) GARY ADAMS

8) STAN SMITH

9) IAIN KINNEAR

10) JOHN LEIGHTON

11) FIONA SMITH

12) STUART McGREGOR

13) RAB GRAY

14) DERICK PURVES

15) MIKE TAYLOR

16) GARY MERRILEES

C&M CHAMPIONSHIP

(2016 PROVISIONAL INVITE)

 

1) PAUL COUGHLIN

2) GRAHAM ELRICK

3) GARY NEAVE

4) EMMA SMITH

5) KEITH LAVERY

6) LISA JAMIESON

7) IAN NUGENT

8) GEORGE IRVINE

9) BOB MACKINTOSH

10) JOHN DUNN

11) STEVE BROWN

12) STUART GALBRAITH

13) NICK DENSON

14) GRANT ROBERTSON

15) DANNY GLENDAY

16) JAMIE BUICK

NORTH ANGUS PREMIERSHIP

(2016 PROVISIONAL INVITE) 

 

1) ROD STRACHAN

2) BARRIE TOUGH

3) ALAN JOHNSON

4) SCOTT WINDER

5) DAVID LESSELS

6) MARK CHARLES

7) GORDON DAVIDSON

8) DAVID MELVIN

9) JOHN WATT

10) GEORGE MASSON

11) BOB BROPHY

12) SI PORTER

13) CALLUM MITCHELL

14) PETER MANSON

15) RYAN CAMERON

16) OPEN COMP WINNER

 

PERTHSHIRE PREMIERSHIP

(2016 INVITATIONS) 

 

1) COLIN STEWART

2) ANDY SHEPHERD

3) JAMIE FOWLER

4) GLEN PARSONS

5) ROSS PARSONS

6) ANDREW EDWARDS

7) KEN PARSONS

8) RONE MOLLISON

9) JONNY DENTON

10) STEVEN MARSHALL

11) PAUL SHANNON

12) BEN SCOTT

13) WAYNE SHEPHERD

14) LEANNE MILLAR

15) WAITING LIST TBC

16) WAITING LIST TBC

DUNDEE PREMIERSHIP

(2016 PROVISIONAL INVITE)

 

1) IAN NUGENT

2) KEVIN STEWART

3) ROSS PARSONS

4) GLEN PARSONS

5) PAUL FAIRNINGTON

6) KATE SMITH

7) IAN JOLLY

8) GARY HAXTON

9) BILLY LOW

10) BILLY McGRAW

11) ALLAN MANZIE

12) KEV CLARK

13) MIKE REILLY *suspended*

14) GAV STEWART

15) JOHN ROBERTSON

16) ANDY McGILL

DUNDEE CHAMPIONSHIP

(2016 PROVISIONAL INVITES )

 

1) RUSSELL ROEBUCK

2) DOUGIE DOUGAN

3) JOHN FLEMING

4) DAN SELFRIDGE

5) BILL O'ROURKE

6) DAVIE WILLIAMSON

7) STEWART MOFFAT

8) DAVE STEWART

9) RYAN BRUCE

10) JOHN CAMERON

11) GARY HAXTON SNR

12) PAUL COUGHLIN

13) MARTIN CROWE

14) GRANT ROBERTSON

15) KENNY McKAY

16) RODDY CURRAN

 

C&M DIVISION 3

(2016 INVITES)

 

1) BILLY LOW

2) RUSSELL ROEBUCK

3) MARK PEACOCK

4) MARK DICKSON

5) IAN YEAMAN

6) KEVIN MITCHELL

7) JON BURNETT

8) MARTIN COULL

9) SPACE AVAILABLE

10) DOUGIE DOUGAN

11) LEE GIBLIN

12) MOIRA COUGHLIN

13) MARTIN GRAY

14) MALKY BARNETT

15) STUART WILSON

16) DAVE PYE

DUNDEE DEVELOPMENT

(2016 INVITES)

 

1) DAVID EATHERINGTON

2) KRIS GIBSON

3)  CLIVE DUNCAN

4) JANICE ROGERS

5) SEAN CROWE

6) JOHN BROWN

7) STEVIE HAXTON

8) LEWIS DEWAR

9) DAVE BRUCE

10) MATT HOOPER

11) RIKKI MCDONALD

12) WAITING LIST TBC

13) LIST TBC

14) LIST TBC

15) LIST TBC

16) LIST TBC

 

 

DUNDEE DEVELOPMENT